Hlavní stránka
Škola
Doprava
Táboření a kluby
Reportáže
Fotografie
Témata
Ostatní
Rozcestník
Ke stažení
Sázky
Návštěvní kniha
Kalendář
Kontakt
Home
Česká verze. English version. Российская версия.
Deutsche Version. Wersja polska.
Jméno:
Heslo:

Nová témata:

Tramvajová vlečka Jablonec nad Nisou - pivovar
Úzkokolejka lomu Stöffel v Enspelu
Manská elektrická dráha
Snaefellská horská dráha
Úzkokolejka na pile ve Výprachticích
Železniční trať San Salvador – Santa Tecla
Železniční trať San Salvador – Ahuachapán – San Jeronimo
Mezinárodní dráhy Střední Ameriky
Železniční trať Cutuco – San Salvador
Fosfátová drážka na Nauru
Fotka

Pivovar Rájec nad Svitavou


Historie pivovaru v Rájci-Jestřebí

Nejstarší pivovar je v Rájci nad Svitavou, tj. části dnešního dvojměstí Rájec-Jestřebí doložen v Moravských zemských deskách již ve 12. století. Tehdy šlo obvykle o přípravu piva v na měděných pánvích malého obsahu a na otevřeném ohništi, pravděpodobně u hradu, který na vyvýšenině dnes zastavěné zámkem stával. V roce 1464 získal rájecké panství rod Drnovských z Drnovic a součástí modernizace a rozvoje území byla rovněž stavba skutečného pivovaru. Suroviny byly tehdy místní, včetně chmelu, který se pěstoval na chmelnici v blízkosti dnešního rájeckého hřbitova.
Schlossbrauerei Raitz a. d. Zwittawa Zámecký pivovar v Rájci nad Svitavou.
Schlossbrauerei Raitz a. d. Zwittawa
Zámecký pivovar v Rájci nad Svitavou.
Od 17. století se panství postupně dostává do rukou relativně progresivního rodu Salmů, ktrý vlastnil rovněž blanenské železárny a za jejich panování proběhla nejvýznamnější přestavba a modernizace pivovaru mezi roky 1894 a 1898, které vtiskly budově dnešní, bohužel již pod vrstvami úprav místy těžko rozpoznatelný ráz.

Průčelí hlavní budovy z konce 19. století utrpělo pozdějšími úpravami a zanedbáním, stejně jako ostatní budovy, které se dožily roku 2014.
Průčelí hlavní budovy z konce 19. století utrpělo pozdějšími úpravami a zanedbáním, stejně jako ostatní budovy, které se dožily roku 2014.
Celkový pohled na severní, tj. jedinou dochovanou část pivovaru od vjzedu do zemědělského areálu.
Celkový pohled na severní, tj. jedinou dochovanou část pivovaru od vjzedu do zemědělského areálu.

V souvislosti se zmenšováním velkých panství v roce 1924 odkoupila od rodu Salmů pivovar Moravia Brauerei und Malzfabriks A.G. Brünn neboli společnost Moravia, akciová společnost pivovarů v Brně, Jehnicích, Rájci a sladoven v Rajhradě, Králově Poli, Řečkovicích a Hradčanech, která vlastnila i několik dalších pivovarů, jak jest patrno z názvu, a pokračovala ve vaření piva až do konce 2. světové války. V roce 1945 byl pivovar zestátněn, následně spadal pod národní podnik Starobrněnský pivovar a sladovna a rok po povýšení Rájce-Jestřebí na město byl v roce 1974 zrušen stejně jako řada dalších malých pivovarů té doby. Po odprodeji zařízení převzalo budovy jednotné zemědělské družstvo v Rájci. To se v 90. letech 20. století transformovalo na akciovou společnost ZERA Rájec, k obnově pivovarnictví však již nedošlo.

Ušlechtilý balkonek nejen pro paní pivovarníkovou.
Ušlechtilý balkonek nejen pro paní pivovarníkovou.
Dvojice komínů obrůstá zelení, zatímco zdivo budov sbírá vzpomínky na třetí století své existence.
Dvojice komínů obrůstá zelení, zatímco zdivo budov sbírá vzpomínky na třetí století své existence.

Současnost

V současnosti areál pivovaru patří akciové společnosti ZERA z Rájce, která jej částečně využívá pro svůj zemědelský vozový park a částečně jako sklady, několik budov je nevyužitých.

Popis

Současný areál bývalého zámeckého pivovaru se nachází v zastavěné části města nad náměstím Míru při ulici Blanenská, v sousedství městského úřadu a nedaleko zámku. Přímo pod budovou bývalého pivovaru protéká zakanalizovaný potok ze zámecké zahrady ústící do rybníka Klimšáku na řece Svitavě. Původní areál zahrnoval kromě severní, dosud existující, části pivovaru také jižně položenou sladovnu, ktrá byla v 2. polovině 20. století sbourána. Na místě zbývá budova varny s klenutými tabulkovými okny, značně poškozená žielnými přestavbami a zanedbáním a dvojice komínů o výšce 26 a 31 m.

Zdroje

  1. Fránek, V.: Rájec-Jestřebí: Pivovar, dostupné z http://www.rajecjestrebi.cz/vismo/osnova.asp?id_org=13890&id_osnovy=82564&p1=82564


Článek na dané téma si můžete přečíst rovněž na serveru Správným směrem.cz

Článek ze dne 13. 7. 2014 byl naposledy upraven dne 13. 7. 2014 a zobrazen celkem 13200×, naposledy dne 5. 5. 2024 v 9:12.

Texty na téma Pivovar Rájec nad Svitavou

Zpět | Nahoru

Podzemí řečkovického pivovaru
Téma:
Podzemí řečkovického pivovaru
Podzemí pod bývalým pivovarem v Brně-Řečkovicích tvoří spletitý systém relativně mělce uložených chodeb a nádrží, jehož část se již v minulosti zhroutila. …
Pivovar Meisterbräu Halle
Téma:
Pivovar Karlovy Vary
Pivovar v Karlových Varech (Rybářích) jsem už od mala vídala z vlaku i autobusu a sledovala, jak postupně chátrá. Návštěvu jsem ale bohužel plánovala až p…
Pivovar Meisterbräu Halle
Téma:
Pivovar Meisterbräu Halle
Pivovar Meisterbräu je opuštěný komplex výrobních budov na pravém břehu řeky Sály (Saale) mezi ulicemi Weingärten, Glauchauer Straße a Unterplan ve městě D…
Sklepy pivovaru Moravia
Téma:
Sklepy pivovaru Moravia
Historicky druhým nejvýznamnějším pivovarem v Brně (po starobrněnském pivovaru) byl v první polovině 20. století průmyslový pivovar Moravia. Ačkoliv šlo o …
Pivovar Moravia
Téma:
Pivovar Moravia
Jako pivovar(y) Moravia bývá označovaná zaniklá akciová společnost se sídlem v Brně na rohu Štefánikovy a Kotlářské ulice, historicky druhý nejvýznamnější vý…
Továrny v údolí Svitavy
Téma:
Továrny v údolí Svitavy
Průmysl byl od počátků závislý na vodě (technologické a jako zdroji levné energie) a dopravě. Proto nikoho nepřekvapí, že v kopcovatém terénu na pomezí jižní M…
Potravinářský průmysl
Téma:
Potravinářský průmysl
Průmysl jídla a pití Potravinářský průmysl, to jsou především cukrovary, které prožily v českých zemích nebývalý rozkvět na konci 19. století, pivovary, který…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:




Stránka: